Oszczędzanie dla wielu osób jest normalnym elementem życia od najmłodszych lat. Dzięki oszczędnościom jesteśmy w stanie żyć o wiele spokojniej. Jednak dla innych ludzi jest ono czymś, co wydaje się zupełnie abstrakcyjne. Wiele osób żyje od wypłaty do wypłaty i czuje się z tym po prostu dobrze. Niezależnie od podejścia do oszczędzania, warto w końcu dojrzeć do tego, aby to robić. A jak to robić? Sposobów jest całe mnóstwo. Dzisiaj przedstawimy sobie formy oszczędzania, które są najpopularniejsze wśród Polaków. W jaki sposób można więc oszczędzać? Poznajmy formy lokowania pieniędzy.
Jak odkładać pieniądze to tylko do skarpety lub słoika
Oszczędzanie do skarpety lub do słoika jest popularną formą oszczędzania przede wszystkim wśród osób starszych. Niegdyś takie formy oszczędzania były po prostu jedyne. Dzisiaj, pomimo tego, że mamy do wyboru inne, bardziej nowoczesne formy oszczędzania i inwestowania, to jednak odkładanie nadmiaru pieniędzy do skarpety wciąż jest praktykowane. Oczywiście takie rozwiązanie ma swoje zalety i wady, które wymienimy sobie poniżej.
Zalety oszczędzania do skarpety:
- łatwy dostęp do oszczędności,
- brak opłat za przechowywanie środków finansowych,
- nikt nie musi wiedzieć o naszych oszczędnościach,
- oszczędzanie niezależne od instytucji finansowych.
Wady oszczędzania do skarpety:
- pieniądze tracą na wartości z powodu inflacji,
- można utracić wszelkie pieniądze, gdy ktoś je ukradnie lub w pomieszczeniu wybuchnie pożar.
Konto oszczędnościowe jako prosta i nowoczesna forma oszczędzania
Bez wątpienia konto oszczędnościowe jest jedną z popularniejszych nowoczesnych form oszczędzania. Obecnie rachunek oszczędnościowy można założyć w prosty sposób, podobnie jak rachunek osobisty. Najczęściej konto oszczędnościowe jest powiązane z rachunkiem osobistym, jednak cechuje się znacznie wyższym oprocentowaniem. Na pewno odpowiadając na pytanie jakie są formy oszczędzania pieniędzy, odpowiedź z udziałem konta oszczędnościowego musi paść. Tak więc jakie są zalety i wady takiej formy oszczędzania?
Zalety konta oszczędnościowego:
- w dowolnym momencie możemy wpłacać i wypłacać pieniądze
- dzięki oddzielnym rachunkom mamy uporządkowane finanse osobiste,
- mamy regularny zysk z odsetek,
- środki na koncie oszczędnościowym zabezpieczone są przez „Bankowy Fundusz Gwarancyjny”.
Jakie są wady konta oszczędnościowego?
- oprocentowanie na koncie oszczędnościowym może się zmieniać,
- niewielki zysk przy oszczędzaniu małych kwot,
- banki oferują zazwyczaj jedną darmową wypłatę środków w miesiącu z konta oszczędnościowego.
Najpopularniejsze formy oszczędzania – lokata
Kolejną popularną formą oszczędzania jest lokata w banku. W dzisiejszych czasach oprocentowanie na lokatach nie jest zbyt wysokie, jednak jest to bezpieczna forma oszczędzania pieniędzy. Warto dodać, że lokaty z reguły są wyżej oprocentowane niż konta oszczędnościowe. Jednak wypłata pieniędzy z lokaty nie jest już tak prosta, jak w przypadku konta oszczędnościowego. Dlaczego? Ponieważ, gdy zdecydujemy się na wcześniejszą realizację wypłaty, to z reguły musimy liczyć się z utratą zgromadzonych zysków. Mimo to dla wielu osób jest to najlepsza forma oszczędzania. Lokaty są dość uniwersalną formą lokowania środków finansowych i można otworzyć lokatę krótkoterminową, jak i lokatę długoterminową.
Zalety oszczędzania na lokacie:
- większe oprocentowanie niż na koncie oszczędnościowym,
- środki finansowe zgromadzone są w bezpiecznym miejscu.
Wady oszczędzania na lokacie:
- przedterminowa wypłata środków finansowych najczęściej wiąże się z utratą zgromadzonych zysków z odsetek.
Jaka forma oszczędzania pieniędzy jest najlepsza?
Wymienić moglibyśmy niezliczone formy oszczędzania i inwestowania, dlatego podjęcie ostatecznej decyzji nie jest proste, szczególnie, gdy mamy komuś doradzić bez znajomości aktualnej sytuacji.
Na to pytanie trudno odpowiedzieć, ponieważ zależy to od ilości środków finansowych, które regularnie odkładamy, czy też od naszych preferencji. Koniec końców musimy pamiętać o tym, że na pewno warto oszczędzać. Forma oszczędzania może być lepsza lub gorsza, jednak sam nawyk oszczędzania jest pozytywny, i jeśli tego nadal nie robimy, to warto zacząć wdrożyć oszczędzanie pieniędzy do naszego życia. Gromadzenie kapitału to także podstawa inwestowania. Dlaczego? Ponieważ żeby móc inwestować, na początku należy odłożyć kapitał inwestycyjny. I to jest kolejny powód do tego, aby zacząć jak najszybciej oszczędzać pieniądze. Z kolei forma oszczędzania pieniędzy ma drugorzędne znaczenie, jednak na pewno warto wybrać taką, która w największym stopniu jest dopasowana do nas samych i do naszego stylu życia.