Budowa domu - dachy

Budowa domu – dachy

Dachy są bardzo mocno zróżnicowane cenowo. Wydziela się praktycznie całą masę rozmaitych wariantów tego typu podłoża, które odznaczają się przede wszystkim innymi materiałami wykończeniowymi zastosowanymi do ich wytwórstwa. Co więcej, nie zapominajmy również i o tym, że dachy są całkiem odmienne niekiedy, gdy mowa o walorach natury wizualnej. Przecież taka konstrukcja musi bezwzględnie dopełniać a nawet wręcz przesądzać o estetyce naszego gospodarstwa domowego. Jadąc z oddali, to właśnie dach jest najbardziej widocznym elementem, od razu rzucającym się w oczy. Dachów jest cała masa. Jest ich sporo – typów, kolorów, odcieni danej barwy, zróżnicowanych pod względem materiałowym. Niemniej jednak każdy z tych typów posiada odmienne właściwości o czym powiemy bliżej w dalszych fragmentach niniejszego poradnika.

Zanim przejdziemy do charakterystyki konstrukcji dachowych, warto byłoby abyśmy wspomnieli nieco w tej części artykułu także o kosztach. Niewątpliwie są to gigantyczne sumy pieniężne, ale można zaoszczędzić i to niekiedy sporo, jeżeli zdecydujemy się na dach płaski a nie skośny. Im więcej skosów, tym automatycznie konstrukcja wymaga zużycia większej ilości materiałów a to przecież niewątpliwie pociąga za sobą duże kwoty. Kolejny aspekt to robocizna – nie jest ona tania, bo jak może być tania, skoro ekipa budowlana musi się naprężyć i nasilić, aby zrobić tak skomplikowaną architekturę, bogatą w rozliczne formy skosów.

Budowa domu - dachy

Jeszcze inna kwestia to to, że nawet mając dokładny projekt kupiony od architekta na określony model domu, niestety przy skośnych dachach małe jest prawdopodobieństwo naprawdę trafnego oszacowania jak wysokie mogą być to koszty. Nie wiadomo wtedy od razu ile tworzywa zużyjemy. I w tym pies pogrzebany. W przypadku dachu płaskiego z kolei jest wiele zalet przemawiających za jego wyborem.

Pierwsze względy to aspekt cenowy – na pewno idzie mniej tworzywa konstrukcyjnego, zatem i mniejsze będą sumy pieniężne. Po drugie, ekipa natrudzi się mniej, a więc nie ma opcji co do tego, żeby policzyła nam tyle samo co u sąsiada budującego dach skośny. Jest także w tym właśnie przypadku dużo łatwiejsze oszacowanie wstępne, już na samym początku inwestycji, ile materiału ogólnie będziemy musieli zużyć, zatem większa szansa na to, że realnie dokonamy zakupów i nie trzeba będzie ani dokupować materiału na etapie realizacji, ani tym bardziej marnotrawić pozostałych resztek. Jeżeli mowa natomiast o typach dachów, to warto wspomnieć, iż są one płaskie, wielospadowe, namiotowe, naczółkowe, mansardowe, jednospadowe, dwuspadowe oraz czterospadowe.

Przejdźmy teraz na moment do krótkiej charakterystyki paru z nich, tych najbardziej popularnych. A więc dach płaski jest dobrym wariantem będącym swego rodzaju alternatywą wobec dachów spadowych. Są to konstrukcje całkowicie płaskie, poziome, stąd też ich specyficzne nazewnictwo. Woda opadowa ma natomiast możliwość spadania z dachu swobodnie, ponieważ połać jest celowo, leciutko nachylona, ale zaledwie pod kątem od pięciu do mniej więcej dwudziestu stopni maksymalnie. Dachy pulpitowe, a zatem jednospadowe są to płaskie dachy z jedną połacią. Niby nic trudnego w jego budowie, a jednak. W przypadku projektów domów z poddaszem, dochodzi do konstrukcji wielopłaszczyznowej, która już jest nieco bardziej skomplikowana.

Dachy dwuspadowe natomiast cechują dwie skośne połacie dachowe. Dach czterospadowy natomiast inaczej określa się jako dach kopertowy i tak w wielkim skrócie ujmując można opisać jego formę budowy.

Artykuł napisany przez: